Uydu Sempozyumları Hala Amacına Hizmet Ediyor mu ?

Son yıllarda dünyada tıp alanında eğitimler büyük çaplı merkezi toplantılardan, daha küçük yapılan bölgesel seri toplantılara ve uzaktan canlı katılım sağlanan toplantılara doğru evrilmektedir.

Bu öğrenim biçimlerine erişmek daha kullanışlı ve ulaşılması daha kolay olduğu için, sağlık profesyonellerinin kendi bölgelerinden dışarı çıkmadan tıp eğitimi almalarına izin vermektedir. Öğrenmedeki bu değişim göz önüne alındığında, ilaç endüstrisindeki birçok kişi uydu sempozyumlarını desteklemenin ve buna bütçe ayırmanın hala etkili olup olmadığı konusunda düşünceli. Bununla birlikte, bölgesel toplantılar ve çevrimiçi uzaktan eğitim ile ilgili birçok faydaya rağmen, uydu sempozyum döneminin sona ermediğini söyleyebiliriz.

Uydu sempozyumları, diğer eğitim etkinlikleri tarafından elde edilemeyen birçok faydaya sahip. Bunların başında ilk olarak, alanlarındaki son gelişmeler hakkında bilgi edinmek isteyen büyük ve ilgili bir kitlenin varlığı gelmektedir. Büyük çaplı toplantılara katılan sağlık profesyonelleri, öğrenmeye daha çok odaklanmak için evden ve hastaneden uzaklaşmayı göze alırlar. Bu, bir eğitim fırsatı için ideal bir kitledir. Gerçekten de, onkoloji alanındaki doktorlar ile yapılan yakın tarihli bir araştırmada, uluslararası toplantılar ikinci en yaygın tıp eğitimi kaynağı olarak derecelendirilmiş ve katılımcıların% 83’ü en son klinik gelişmeler hakkında eğitim almak için uluslararası kongreleri kullandıklarını belirtmiştir. Bu sonuç, 2015 yılında yine başka bir kuruluş tarafından yapılan ve sağlık çalışanlarının % 81’inin eğitim için canlı etkinliklere değer verdiklerini belirttiği bir anket ile desteklenmektedir.

Kalabalıl ve istekli bir kitlenin varlığı, uydu sempozyumları için iki ek avantaj sağlar: görünürlük ve maliyet etkinliği. Uydu sempozyumunu gerçekleştiren şirketler, en son gelişmelerin büyük bir grup tarafından görüldüğünden emin olabilirler. Kongre boyunca, bir doktor mevcut her tedaviyle ilgili onlarca sunum izleyebilir. Bir uydu sempozyumu ise, belirli bir endikasyon veya tedavi seçeneğiyle ilgili en önemli verileri vurgulayarak, hiçbir şeyin gri alanda kalmamasını sağlama fırsatı sunar. Eğer katılımcılar kalabalık ise bir eğitim bütçesi son derece uygun maliyetli bir şekilde kullanılmış olur. Sempozyum gerçekleştirmek büyük bir finansal yatırım gerektirse de, geniş kitleli katılımcılar olduğunda kişi başına çok düşük bir maliyet sağlar.

Her ne kadar yeni ve yenilikçi eğitim biçimleri sayı ve önem olarak artmaya devam etse de, halen doğru planlanmış uydu sempozyumları diğer eğitim biçimleri kadar etkilidir ve önemini korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir